برق الکتروتکنیک
برق الکتروتکنیک
برق الکتروتکنیک برق الکتروتکنیک برق الکتروتکنیک برق الکتروتکنیک برق الکتروتکنیک
درباره وبلاگ


به وبلاگ جامع برق الکتروتکنیک خوش آمدید،امید وارم مورد پسندتان باشد.

مدیر وبلاگ : جواد نظرلو
نویسندگان

قانون كولن

در سال 1785، فیزیكدانی فرانسوی به نام كولن به بررسی تأثیر مقدار بارها و فاصله آن ها بر نیروی الكتریكی ایجاد شده پرداخت. كولن برای اندازه‌گیری نیروی الكتریكی از ترازوی پیچشی استفاده می كرد. تصویر این وسیله در شكل زیر دیده می شود.  

قانون كولن

قانون كولن

كولن بر اساس آزمایش های متعدد دریافت كه اگر فاصله بین بارها دو برابر شود، نیروی بین آن ها یك چهارم و اگر فاصله بین بارها سه برابر شود نیروی بین آن ها یك نهم خواهد شد. چنین رفتاری را رابطه عكس مربع می‌گویند زیرا با زیاد شدن فاصله، نیرو كم شده و میزان كاهش با مربع فاصله رابطه دارد.

 

كولن همچنین مشاهده كرد كه اگر بار روی یكی از دو جسم را نصف كند، نیرو نصف ‌شده و اگر بار هر دو جسم نصف شود، نیرو یك چهارم می‌گردد. این بدان معنی است كه مقدار نیرو با حاصل ضرب دو بار رابطه دارد.

این دو موضوع در یك قانون به نام قانون كولن تركیب می‌شود: قانون كولن

در این رابطه، Q مقدار بار روی دو جسم و r  فاصله بین مراكز بارها می‌باشد. K مقدار ثابتی است كه بستگی به جنس محیط و واحدهای انتخاب شده برای نیرو، بار و فاصله دارد.

 

آزمایش نشان می دهد كه راستای نیروی الكتریكی منطبق بر خط واصل بین دو بار است. اگر علامت بارها مخالف باشد، نیرو جاذبه و اگر علامت بارها یكی باشد نیرو دافعه خواهد بود.

 قانون كولن

در هر دو حالت فوق، مقدار نیروی وارد بر دو جسم برابر و جهت آن عكس یكدیگر است، بنابر این نیروهای الكتریكی از قانون سوم نیوتن تبعیت می كنند.

 

تاكنون بار واحد الكتریكی را تعریف نكرده ایم، مقدار این واحد به روشی مستقل و با توجّه به نیروی بین سیم‌های حامل جریان تعیین

 

می‌شود، این واحد كولن نامیده می شود. با مشخص شدن واحد بار، مقدار K به وسیله آزمایش به دست می‌آید:

 

قانون كولن  

 

یك كولن بار بسیار بزرگی است، به عنوان مثال دو كره با بار یك كولن و در فاصله 1 متر از یكدیگر، نیرویی برابر با:

 

 قانون كولن  

 
قانون كولن

بر یكدیگر وارد می‌كنند. این نیرو معادل وزن یك جرم یك میلیون تنی است. برای درك بهتر اندازه واحد كولن به موارد زیر توجّه كنید.

 

مقدار باری كه در ابرها باعث رعد و برق شدید می‌شود حدود 25 كولن است. بارهایی كه در آزمایشگاه و اطرافمان مشاهده می‌كنیم حدود چند میكروكولن می‌باشند، به عنوان مثال وقتی روی موكت راه می روید، مقدار بار انتقال یافته به بدن شما یك میلیونیوم كولن است.

 

در زمان كولن وسیله ای برای اندازه‌گیری مقدار بار وجود نداشت ولی او به وسیله كره‌های فلزی یكسان، بارهایی با نسبت مشخص تولید می كرد. برای مثال اگر كره فلزی بارداری به كره فلزی بدون‌ باری با همان ابعاد تماس پیدا كند، بار كره اول بین دو كره به طور مساوی تقسیم ‌شده و بدین ترتیب بار 2/1 حاصل می‌شود. كولن با انجام متوالی این كار، مجموعه ای از كره ها با نسبت بارهای مشخص ایجاد كرده بود و با آن ها آزمایش می كرد.

 

ثابت K در رابطه كولن معمولاً به شكل دیگری و بر اساس قانون كولن (ضریب گذردهی خلاء) بیان می‌شود. بدین ترتیب كه قانون كولن  بوده و قانون كولن بدین صورت قابل بیان است:  قانون كولن

 

اندازه قانون كولن برابر است با :قانون كولن

 

اگر چه این رابطه كمی پیچیده به نظر می‌رسد ولی روابط دیگر فیزیكی به كمك رابطه فوق، شكل ساده‌ تری خواهند داشت.

 

قانون كولن

قانون كولن برای مواردی صادق است كه ابعاد بار در مقایسه با فاصله بین بارها بسیار كوچك باشد (بارهای نقطه ای)، البته اگر بار به شكل یكنواخت روی كره پخش شده باشد، به این شرط احتیاجی نیست و می توان از رابطه استفاده كرد مشروط بر این كه را فاصله بین مراكز كره‌ها در نظر بگیریم.  اندازه بار اغلب بر حسب میكروكولن بیان می‌شود (قانون كولن ) وقتی اندازه بار را در رابطه كولن قرار می‌دهید به یاد داشته باشید كه میكروكولن را به كولن تبدیل كنید:قانون كولن

 

در محاسبه نیرو با استفاده از قانون كولن معمولا از علامت بار صرفه نظر شده و آن را فقط برای تشخیص جهت نیرو لازم داریم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
جمعه 19 آبان 1391

منبع تغزیه برای تبدیل ولتاژ AC به DC بکار میره. قبل از همه چیز یه چیزی یادم اومد که باید بگم. اونم اینه که در بعضی از مدار های الکترونیکی، ما علاوه بر ولتاژ صفر نیاز به ولتاژ مثبت و منفی داریم یعنی 9+ ولت ، 9- ولت و 0 ولت .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برای مثال ما می خواهیم تبدیل ولتاژ 230 ولت برق شهری رو به ولتاژ 5 ولت قابل استفاده برای مدار های الکترونیکی مورد بررسی قرار بدیم.


برای این کار باید مراحل زیر رو انجام بدیم:

ابتدا باید به وسیله یک کاهنده ی (ترانسفرمر=Transformer) ولتاژ 230 ولت رو به ولتاژ پایین تر (حدودا بین 9 تا 15 ولت) تبدیل کنیم.شکل زیر یه ترانسفرمر ه !---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوم باید ولتاژ AC کاهش یافته رو به ولتاژ DC تبدیل کنیم.برای این کار از چهار دیود استفاده میکنیم ....که حالت بسته شدن این چهار دیود رو می تونید در شکل زیر ببینید. البته چون در الکترونیک تبدیل ولتاژ AC به DC پرکابرد ه این چهار دیود و تبدیل به یک قطعه ی مجزا به نام پل دیود کردند که استفاده از این قطعه خیلی بهتره . تا ایجا ما موفق به تبدیل ولتاژ AC به DC شدیم اما این ولتاژ برای استفاده در مدار های الکترونیکی قابل استفاده نیست ( با نگاه کردن به شکل زیر میبینید که شکل موج سینوسی ولتاژ AC به شکل موج ولتاژ DC تبدیل شده ولی باز هم دارای نوسان است ) البته از این نوع ولتاژ برای شارژ باتری های شارژی خیلی خوبه. چون همین نوسان موجود در ولتاژ باعث زود تر شارژ شدن باتری میشه!

نکات:

1- هر قطعه الکتونیکی مقداری انرژی تلف میکنه ! دیود و پل دیود هم همین طور ! پس باید به مقدار واتی که ترانسفومر میتونه تولید کنه و مقدار واتی که شما برای مدارتون نیاز دارید توجه کنید و با توجه به این، دیود یا پل دیود رو انتخاب کنید ! به طور مثال فرض کنید یه ترانسفومر دارید که میتونه ولتاژ 12 ولت و جریان 3 آمپر (36 وات ) رو تولید کنه حالا اگه شما از یه پل دیود 10 وات (توان=ولتاژxجریان) استفاده کنید خروجی شما همان 10 وات است و اگر مدار شما بالا تر از 10 وات لازم داشته باشد پل دیود شما آسیب میبیند!

2- استفاده از پل دیود به جای دیود بهتره چون اولا جم و جور تره دوما اینکه مقدار زیادی از اون انرژی تلف شده که در بالا صحبتشو کردیم به گرما تبدیل میشه و ما باید از خنک کننده (هیتسینک ) استفاده کنیم و با توجه به شکل ظاهری دیود این کار غیر ممکنه!!

در شکل سمت راست میتونید دیود و در شکل سمت چپ پل دیود و ببینید.

3- هیتسینک ها (heatsink) در شکل ها و آلیاژ های متنوعی و با توجه به مکان استفاده از آن ساخته میشن ! به طور مثال، که تا حالا حتما دیدینش هیتسینگ CPU کامپوتر ه که یک جسم نقره ای رنگ به شلل پره پره است که روی CPU قرار میگیره و فن روی اون بسته میشه.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

حالا باید ولتاژ بدست اومده رو با استفاده از یک خازن به یک ولتاژ هموار تبدیل کنیم.

با قرار دادن خازن در مدار ( نحوه قرار دادن خازن در شکل زیر آمده است) شکل موج ولتاژ ما(شکل زیر) به صورت هموار در میاد .این نوع ولتاژ باز هم کمی نویز در شکل موج خود دارد ولی در اکثر مدار های الکترونیکی استفاده میشه.


با توجه به شکل زیر : وقتی ولتاژ از 0 تا مقدار زیادی افزایش می یابد خازن د رحال شارژ ( قسمت سبز رنگ شکل) شدن است و وقتی ولتاژ از مقدار بیشینه ی خود در حال کاهش است ، خازن شارژ شده مانع آن می شود .( قسمت ابی رنگ شکل)

نکات:

1- چگونه ظرفیت و ولتاژ خازن مناسب رابدست بیاریم؟ ( ظرفیت بدست اومده از فرمول زیر 10% ولتاژ رو هموار میکنه که برای اکثر مدار های الکترونیکی مناسبه، برای هموار کردن بیشتر باید از خازن با ظرفیت بیشتر استفاده کنید.)

ظرفیت خازن با 10% هموار سازی= 5 × Io
Vs × f

Io = جریان خروجی از پل دیود بر حسب آمپر.
Vs = ولتاژ خروجی از پل دیود.
f = فرکانس ولتاژ AC خروجی ار ترنسفرمر ( که برای برق شهری ایران 50 هرتز است)

ولتاژ مناسب خازن باید 1.4 برابر ولتاژ خروجی از پل دیود باشد . چرا؟

چون به طور مثال وقتی ما یک ولتاژ 6 ولت AC ( ولتاژ موثر = RMS ) را به DC تبدیل میکنیم مقداری انرژی در دیود ها تلف میشن و ولتاژ 4.6 DC رو به ما میدن ...حال که از خازن استفاده می کنیم (با توجه به شکل بالا) ولتاژ از حد موثر خود بالا تر میره . که برابر 4.6*1.4 = 6.4 میشه!!

توصیه : چون برق شهری نوسان داره ولتاژ خازن رو کمی بالا تر از 1.4 برابر قرار بدین .

-------------------------------------------------------------------------

در بر خی از مدار ها ما نیاز به ولتاژ کاملا هموار داریم مثلا در میکروکنترولر ها و خیلی از IC ها! برای این کار از رگولاتور استفاده میکنیم ( به طور معمول IC های رگولاتور 5 ولت ، 12 ولت و 15 ولت روی 1 آمپر هستند)

شکل زیر یک IC رگولاتور 7805 است * 05 آخر شماره بیانگر ولتاژ رگولاتور ه ! 7812 = 12 ولت .


شکل زیر نحوه بسته شدن رگولاتور در مدار و شکل موج ولتاژ رگولاتور شده است.


نکات:

1- رگولاتور ها هنگام کار کردن گرمای زیادی تولید میکنند که برای خنک نگه داشتن آن باید از هیتسینک استفاده کرد!

2- ولتاژ ورودی رگولاتر ها باید بیشتر از ولتاژ خروجی آن باشد ( یعنی اگر یه رگولاتور 7805 5ولت داریم ولتاژ ورودی که به رگولاتور می دیم تا اونو رگولار کنه باید بیش تر از 5 ولت باشه!!!)

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
یکشنبه 14 آبان 1391

سیگنالهای  DC , AC

 

AC به معنی جریان متناوب و DC  به معنی جریان مستقیم می باشد . این دو مولفه گاهی به سیگنالهای الکتریکی ( مثلاً ولتاژ ) هم که جریان نیستند اطلاق می شود . بنابراین سیگنالهای الکتریکی جریان یا ولتاژی هستند که منتقل کننده اطلاعات ( که معمولا ولتاژ میباشد ) هستند .

جریان متناوب  ACسیگنالهای متناوب در یک مسیر منتشر میشوند و سپس تغییر مسیر می دهند و این عمل دائماً تکرار می شود . یعنی ابتدا یک سیکل مثبت و بعد یک سیکل منفی و به همین ترتیب تکرار می شوند .

یک ولتاژ  متناوب  دائماً بین مثبت و منفی تغییر میکند و بصورت موجی تکرار میشود .

به هر تغییرات بین مثبت و منفی ، یک سیکل گفته می شود و واحد آن هرتز می باشد . در ایران وسائل الکتریکی با فرکانس 50 هرتز کار می کنند .

شکل بالا شکل موج یک منبع تغذیه متناوب است که به آن موج سینوسی اطلاق می شود و به شکل پائین از آنجا که مستقیماً بین مثبت و منفی تغییر می کند ، شکل موج مثلثی اطلاق می شود .

سیگنالهای متناوب برای راه اندازی وسائلی از قبیل لامپ ها و گرم کننده ها بکار می روند ولی اکثر مدارهای الکتریکی برای کار نیاز به یک ولتاژ مستقیم دارند که در زیر به آن اشاره شده است .

جریان مستقیم  DC
جریان مستقیم همیشه در یک مسیر جاری می شود ( همیشه مثبت و یا همیشه منفی است ) ولی ممکن است میزان آن کاهش یا افزایش پیدا کند .

باتری ها و رگولاتورها ولتاژ مستقیم می دهند و این ولتاژ برای مدارهای الکترونیکی مناسب است . اکثر منابع تغذیه شامل یک تبدیل کننده ترانسفورماتوری هستند که جریان اصلی غیر مستقیم را به یک جریان غیر مستقیم کم و بی خطر تبدیل می کنند .

سپس این جریان کم و بی خطر توسط مدارات یکسو کننده جریان از غیر مستقیم به مستقیم تبدیل می شود . البته این ولتاژ مستقیم یک ولتاژ متغییر می باشد و برای مدارهای الکترونیکی مناسب نیست و لذا برای صاف کردن سطح ولتاژ مستقیم از یک خازن استفاده می شود تا ولتاژ مستقیم برای مدارات الکترونیکی حساس قابل استفاده شود .

در شکل مقابل بالا شکل موج یک ولتاژ مستقیم ثابت و یکنواخت که از طریق باتری تامین میشود نشانداده شده است .

شکل وسط یک ولتاژ مستقیم با صاف کننده سطح ولتاژ ( خازن )  است که مناسب بعضی از مدارهای الکترونیکی می باشد .و شکل پائین یک ولتاژ مستقیم بدون استفاده از خازن را نشان می دهد

مشخصات سیگنال های الکتریکی

همانطور که بیان شد ، سیگنالهای الکتریکی ولتاژ یا جریانی هستند که انتقال دهنده اطلاعات که معمولا ولتاژ است ، هستند .

در نمودار مقابل مشخصات مختلفی از سیگنال الکتریکی نشان داده شده است . یکی از این مشخصات فرکانس است که به تعداد سیکل ها در ثانیه اطلاق می شود .

Amplitude  ماکزیمم ولتاژی است که سیگنال دارد و Peak voltage  نام دیگری برای Amplitude  است .

  پیک تو پیک ( Peak-peak voltage ) دو برابر مقدار پیک ولتاژ می باشد .

 دوره تناوب ( Time period )  زمانی است که برای طی شدن یک سیکل کامل نیاز است . این زمان بر حسب ثانیه اندازهگیری می شود و در زمانهای خیلی کوتاه از واحد های میکروثانیه هم استفاده می شود .

فرکانس ( Frequency   ) به تعداد سیکل ها در هر ثانیه اطلاق می شود و واحد آن هرتز است . در اندازه گیری فرکانس های بالا از واحد های کیلوهرتز و مگاهرتز نیز استفاده می شود .

 

در ایران فرکانس شبکه برق 50 هرتز است بنابراین دوره تناوب برابر است با 20 میکروثانیه .

1/50 = 0.02s = 20ms.

هر کیلو هرتز برابر با هزار هرتز و هر مگاهرتز برابر را یک میلیون هرتز است .

1kHz = 1000Hz    و   1MHz = 1000000Hz.

 

فرکانس  =  

        1        

     و          

دوره تناوب  =  

        1        

دوره تناوب  

فرکانس

 

ارزش و مقدار  RMS  ( ولتاژ مؤثر )


در ولتاژ غیر مستقیم ، ولتاژ از صفر شروع و به پیک مثبت می رسد و دوباره به صفر رسیده و سپس به پیک منفی می رسد و لذا در بیشتر اوقات ، ولتاژ از مقدار پیک ولتاژ کمتر است . لذا از یک مقدار موثر استفاده می کنیم که همان RMS  است . مقدار ولتاژ RMS برابر است با 0.7 ولتاژ پیک

VRMS = 0.7 × Vpeak   and   Vpeak = 1.4 × VRMS

ارزش یا معیار RMS  یک ارزش موثر ولتاژ یا جریان متغییر می باشد ، بدین معنی که این ولتاژ تاثیر اصلیش در مدار معادل آن مقدار است . بعنوان مثال یک لامپ که به ولتاژ 6 ولت RMS  متصل شده ، همان مقدار روشنائی را دارد که اگر به یک ولتاژ 6 ولت مستقیم متصل می شد .به هر حال نور لامپی که با ولتاژ 6 ولت RMS  روشن شود ، کمتر است از نور لامپی که با 6 ولت مستقیم روشن شود . چون ولتاژ موثر 6 ولت غیر مستقیم برابر است با 2/4 ولت یعنی برابر با 2/4 ولت مستقیم نور می دهد .

بحث ولتاژ مؤثر این فکر را بوجود می اورد که مقدار RMS  نوع دیگری از میانگین است ولی بخاطر داشته باشید که این مقدار قطعاً میانگین نیست . در واقع ولتاژ یا جریان میانگین غیر مستقیم ، صفر خواهد بود . چون بخش های مثبت و منفی سیگنال هم را خنثی می کنند و وقتی میانگین می گیریم ، میانگین براببر با صفر خواهد بود . بنابراین ولتاژ RMS  قطعاً یک ولتاژ میانگین نیست .

اینک این سوال پیش می اید که یک ولتمتر AC  چه مقداری را نشان می دهد ، مقدار مؤثر یا مقدار پیک ولتاژ ؟

پاسخ این است که ولتمترهای AC  مقدار موثر ولتاژ یا جریان را نشان می دهند در ولتاژهای مستقیم هم مقدار مؤثر DC نشانداده می شود .

سؤال دیگری که مطرح است این است که بطور مثال  6 ولت مستقیم دقیقاً چه معنائی دارد ، مقدار مؤثر یا مقدار پیک ولتاژ معنی دارد ؟

در این موارد اگر منظور پیک ولتاژ باشد معمولاً قید می شود و در غیر اینصورت منظور مقدار مؤثر خواهد بود . برای مثال وقتی می گوئیم 6 ولت AC  به معنی 6 ولت مؤثر است که پیک ولتاژ آن 8/6 ولت است .

در ایران ولتاژ 220 ولت برای مصارف عمده الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد ، این به معنی 220 ولت موثر بوده  و پیک آن حدود 320 ولت است .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
یکشنبه 14 آبان 1391

منبع تغذیه کامپیوتر

منبع تغذیه کامپیوتر برق DC با ولتاژ مناسب برای دیگر اجزای کامپیوتر تامین می کند. منبع تغذیه در حقیقت ولتاژ ورودی خود را از برق شهر که در ایران 220 ولت AC است به ولتاژ DC با ولتاژ های مناسب تبدیل می کند این ولتاژ ها برای یک کامپیوتر معمولی عبارتند از: 12V, 5V , 5VSB, 3V3, -5V, -12V که بدین وسیله ولتاژ لازم برای قطعات داخل کامپیوتر شما را فراهم می کند. بعضی از این منابع تغذیه کلیدی دارند که دو حالت 115 و 230 ولت دارد که با توجه به کشوری که در آن زندگی می کنید می توانید ولتاژ مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعضی را هم می توانید به هر دو ولتاژ بدون مشکل وصل به پریز برق وصل کنید اما بعضی منابع تغذیه مخصوص یک کشور خاص ساخته شده اند و فقط با همان ولتاژ کار می کنند. یک منبع تغذیه خوب علاوه بر اینکه عما تبدیل ولتاژ را انجام می دهد اضافه ولتاژ های گذرایی که در برق شهر وجود دارد را هم سد می کند و مانع می شود که این ولتاژ اضافه به مادربرد یا دیگر اجزای حساس کامپیوتر شما برسد. و به این وسیله از سوختن قطعات کامپیوتر شما در برابر اضافه ولتاژ ها حفاظت می کند. این کار بوسیله خازن های و سلف هایی با ظرفیت مناسب انجام می شود که در اصطلاح الکتریکی به آنها فیلتر گفته می شود. همینطور رگلاتور های ولتاژ به عنوان مکمل این فیلتر ها مانع از عبور اضافه ولتاژها به کامپیوتر شما می شود.

منبع تغذیه کامپیوتر

 

برخی منابع تغذیه با نام ATX مشخص می شود. این منابع تغذیه می توانند با یک سیگنال از مادر برد خاموش یا روشن شوند. و همچنین یک منبع تغذیه ATX  سیگنالی به مادر برد می فرستد تا اعلام کند که خروجی های DC آن برقدار است و مشکلی ندارد و کامپیوتر شما می تواند بوت شود. به محض اینکه دوشاخه برق کامپیوتر خود را به پریز وصل کنید خروجی 5VSB یا 5ولت Stand by آن فعال می گردد بنابراین توابع Stand by  و لوازم جانبی مربوطه سیستم آماده به کار می شوند.

 

قدرت های نامی

منبع تغذیه یک کامپیوتر بر اساس ماکزیمم توان خروجی رده بندی می شوند. منبع تغذیه های معمول بازار معمولا 500 وات هستند. و در توان های کمتر هم تا 300 وات وجود دارند که برای کامپیوتر های کوچکتر و کم مصرف تر به کار می روند که مصارف محدودی هم دارند. اما منبع تغزیه کامپیوتری که برای بازی های کامپیوتری یا کار های گرافیکی و.. استفاده می شود باید 450 وات 1400 وات توان داشته باشد. یک کامپیوتر معمولی با تغذیه 500 تا 800 وات به خوبی کار می کند اما کامپیوتری که بسیار مجهز است و برای کار های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد نیاز به یک منبع تغذیه 800 تا 1400 وات دارد. اما کامپیوتر هایی هم هستند که نیاز به منبع تغذیه بالاتر تا 2000 وات دارند این کامپیوتر ها معمولا چندین هارد دیسک، دو یا چندین CPU و چندین کارت گرافیکی دارند و فوق العاده کارا هستند و عمدتا برای سرورها مورد استفاده قرار می گیرند. یک منبع تغذیه می تواند توانی بیش از مقدار نامی خود فراهم نماید اما دمای آن افزایش می یابد بنابراین تا حدی که دمای کار اجازه بدهد می توان مقداری اضافه بار به آن تحمیل کرد. مثلا یک منبع تغذیه 300 وات به صورت لحظه ای می تواند کار یک منبع 550 وات را انجام دهد و دمای آن تا 25 درجه سانتیگراد افزایش می یابد یا از یک منبع 400 وات می توان به اندازه 450 وات به طور مداوم توان گرفت اما دمای آن تا 45 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. اما گاه اعدادی که روی منبع تغذیه ذکر می شود خیلی دقیق نیست و این منبع تغذیه در شرایط کار واقعی ممکن است کمتر از این توان داشته باشد و طبیعی است که دمای آن بالا می رود.

بنابراین عقل و منطق حکم می کند که در انتخاب منبع تغذیه کمی توان بالاتری را انتخاب نماییم. یک کامپیوتر معمولی که با آن خیلی هم کار های سنگین محاسباتی یا رندرینگ هم انجام نمی دهید باز هم به منبعی بیش از 300 تا 350 وات در ماکزیمم شرایط بار دارد.

 

منبع تغذیه لپ تاپ ها

منبع تغذیه لپ تاپ ها از 25  تا 200 وات در خروجی خود توان دارند. لپ تاپ ها معمولا منبع تغذیه ای خارجی غیر از منبع تغذیه داخلی خود دارند که به آنها اصطلاحا Power Brick گفته می شود و این منبع خارجی معمولا وظیفه تبدیل برق شهر به 19 ولت DC را دارند و عمل تبدیل ولتاژهای دیگر بوسیله مبدل های DC/DC داخل لپ تاپ انجام می گیرد.

 

مادربرد سرور ها

برخی سرور های وب فقط یک ولتاژ  12 به عنوان ورودی دریافت می کنند خود مادر برد عمل تبدیل ولتاژ را انجام می دهد به عبارت دیگر روی مادربرد این سرور های قدرتمند مبدل های DC وجود دارند که ولتاژهای مختلف مورد نیاز تجهیزات را تامین می کنند. که به آنها در اصطلاح ماژول های تنظیم ولتاژ می گویند.

 

راندمان انرژی مصرفی

منبع تغذیه ها معمولا راندمانی در حدود 70 تا 75 درصد دارند. این بدان معناست که اگر منبع تغذیه شما راندمان 75 درصد دارد و یک خروجی آن 75 وات مصرف دارد در ورودی منبع تغذیه نیاز به 100 وات دارید و 25 وات به صورت گرما در منبع تغذیه تلف می شود. اما منبع تغذیه های با کیفیت بالا هم وجود دارند که تا 80 درصد یا حتی بیشتر راندمان انرژی دارند که گرمای کمتری تولید می کنند و نیاز به خنک کاری کمتری دارند و در نتیجه کم صدا تر هم هستند. البته باز هم منابع تغذیه با راندمان بالاتر وجود دارند منبع تغذیه سرور های گوگل غول اینترنتی تا 90 درصد راندمان دارند و منبع تغذیه ای ساخت کمپانی HP وجود دارد که تا 94 درصد راندمان دارد.

برای اینکه بیشترین راندمان را داشته باشید باید بار شما با توان منبع تغذیه متناسب باشد. راندمان انرژی منبع تغذیه کامپیوتر با کاهش بار به شدت افت می کند. بالاترین میزان راندمان در در 50 تا 70 درصد بار رخ می دهد. البته رفتار منبع تغذیه های مختلف با یکدیگر متفاوت است اما به عنوان یک قانون کلی توان مصرفی کامپیوتر در حالت کار عادی باید در حدود 60 درصد توان نامی منبع تغذیه باشد و حدکثر توان مصرفی آن نباید از توان نامی منبع شما تجاوز کند.

البته علم در حال پیشرفت است و مرتبا نوآوری هایی در این زمینه انجام می شود تا راندمان منابع تغذیه را افزایش دهند و فعالیت هایی که برای کاهش گاز های گلخانه ای انجام می شود به سازندگان منابع تغذیه کامپیوتر ها هم رسیده و منابع تغذیه مرتبا در حال بهینه سازی هستند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
یکشنبه 14 آبان 1391


رییس جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت، از طراحی و ساخت سیستم انتقال برق DC با قدرت یك مگاوات و ولتاژ 20 كیلو ولت خبر داد؛دستاوردی كه می‌تواند در انتقال برق به فواصل دور، مناطق صعب‌العبور و جزایر و سكوهای دریایی كاربرد بسیاری داشته باشد.

آزادنگار Ali Niazi به نقل از ایسنا :  

دکتر حمیدرضا طیبی اظهار کرد: این سیستم کاربردهای فراوان و منحصر به فردی دارد. به عنوان مثال در انتقال انرژی الکتریسیته به جزایر و مناطق صعب‌العبور، نصب دکل و برخی تجهیزات انتقال برق AC مشکلات عدیده‌ای در پی خواهد داشت. همچنین برای انتقال جریان AC نیاز به کابل‌های فشار قوی و بزرگی است که هزینه‌های گزافی را به همراه دارد. این در حالی است که برای انتقال جریان الکتریسیته پس از تبدیل AC به DC می‌توان به جای دکل از تیرچه‌های معمولی و به جای کابل‌های بزرگ و گران قیمت AC از کابل‌های DC با قیمت ارزانتر استفاده کرد.

وی افزود: در این سیستم، جریان AC در ابتدای مسیر انتقال به وسیله کانورتر به DC تبدیل شده، سپس به وسیله دو سیم این جریان تا مقصد ارسال و نهایتا در مقصد مجددا به وسیله اینورتر به AC تبدیل می‌شود.

رییس جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت با بیان این که یکی از ویژگی‌های استفاده از این سیستم در انتقال برق، تغییر ماهیت آن (تبدیل از AC به DC و DC به AC ) است، تصریح کرد: از این ویژگی در فروش برق به کشورهای دیگر استفاده می‌شود. با استفاده از این روش دیگر نیازی به اتصال شبکه‌های برق‌رسانی دو کشور برای انتقال جریان برق نیست و به همین وسیله می‌توان از انتقال مشکلات و نواقص شبکه‌های برق به یکدیگر جلوگیری کرد. همچنین این سیستم برای توربین‌های بادی که در آنها سرعت باد متغیر است نیز کاربرد فراوانی دارد.

طیبی در پایان با اشاره به اینکه در هنگام شروع این پروژه فناوری انتقال برق DC با قدرت و ولتاژ بالا (HVDC-Light) در انحصار یک شرکت سوئدی بود، اظهار امیدواری کرد که با تامین باقیمانده بودجه توسط توانیر و اتمام طرح، تا پایان سال جاری، ایران بطور کامل صاحب این فناوری شود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
یکشنبه 14 آبان 1391
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیجاوا اسكریپت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکسفال حافظ..

.


کد آهنگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic