برق الکتروتکنیک
برق الکتروتکنیک
برق الکتروتکنیک برق الکتروتکنیک برق الکتروتکنیک برق الکتروتکنیک برق الکتروتکنیک
درباره وبلاگ


به وبلاگ جامع برق الکتروتکنیک خوش آمدید،امید وارم مورد پسندتان باشد.

مدیر وبلاگ : جواد نظرلو
نویسندگان

در این بخش برایتان یک مدار موتور پله ایی که به کمک ای سی Atmega8 که از سری میکروهای avr می باشد و ای سی uln2003 را اندازی شده است را اماده کرده ایم.

موتور پله ایی : خود بحث موتور پله ایی بحثی طولانی است که فقط در این پست مختصری در مورد ان توضیح داده می شود. موتور های پله ایی در اندازه و نوع های مختلفی ساخته می شود و یکی از مشخصات ان ها درجه چرخش به ازای یک پله را می باشد.
یعنی زمانی که موتور از یک پله به پله دیگر می رود محور ان چند درجه می چرخد.
اگر منظورم را از پله نفهمیدید ادامه متن را دنبال نمایید.
موتور پله ایی در نوع ۴ و ۶ سیمه ساخته می شود که در این جا به نوع ۶ سیمه ان پرداخته می شود.

ساختمان داخلی موتور پله ایی ۶ سیمه به صورت عکس زیر می باشد.

همانطور که می بینید موتور از ۴ سیم پیچ ۱و۲و۳و۴ تشکیل شده است و دارای دو سیم مشترک com 1 , com 2 می باشد.
ابتدا باید ۲ سیم های مشترک را به هم وصل و به مثبت تغذیه وصل نمایید.که در این صورت ۴ سیم باقی می ماند که باید در هر زمان فقط یکی از سیم ها را به زمین وصل نمایید تا محور موتور بسته به نوع ان به یک اندازه مشخص بچرخد.
مثلا اگر موتور شما یه اسپ موتور ۱۲ ولت ۱٫۸ درجه باشد با وصل کردن هر یک از سیم ها به زمین (البته به نوبت) محور موتور به اندازه ۱٫۸ درجه می چرخد.
برای اینکه موتور راست گرد بچرخد باید به سیمه های ۱و۲و۳و۴ به طریقه زیر ان ها را به زمین وصل کرد. و مدام سیکل زیر اجرا شود.

برای چرخش موتور به سمت چپ باید به طریقه زیر سیم های ۱و۲و۳و۴ را به زمین وصل نمایید و انرا مدام تکرار کنید.

مثلا اگر موتور شما از نوع ۱٫۸ درجه باشد به ازای هر پله خروجی ۱٫۸ درجه می چرخد و چون در هر سیکل ۴ بار به سیم پیچ های مختلف ۰ ولت را وصل می کنید در پایان سیکل خروجی طبق رابطه زیر ۷٫۲ درجه می چرخد.
۷٫۲=۱٫۸*۴
برای این که موتور ۳۶۰ درجه بچرخد باید ۵۰ بار سیکل را تکرار نمایید.

۵۰=۷٫۲/ ۳۶۰

خروجی میکرو به ای سی uln 2003 متصل شده است که خروجی not ورودی می باشد به همین دلیل باید در برنامه میکرو به جای این که در هر زمان یکی از ۴ سیم به زمین وصل باشد این حالت را بر عکس بنویسید یعنی در هر زمان خروجی میکرو فقط یکی از سیم ها به مثبت وصل باشد که بعد از عبور از ای سی uln2003 این حالت خروجی بر عکس می شود.

مداری که برایتان اماده کردهایم دارای ۲ کلید است که با فشار دادن یکی از ان ها موتور راست گرد و با فشار دادن دیگری موتور چپ گرد می چرخد.
شماتیک مدار:
مدتی پیش پروژه ای را تحت عنوان wav player  انجام داده بودم البته اخیرا تغییرات کوچکی   در کد های آن انجام دادم و امکان جلو وعقب بردن آهنگ را بهش اضافه کرده بودم تا این که یکی از کاربران سایت در خواست این مدار را دادن وبهانه ای برای گذاشتن این مدار در سایت شد.

اساس کار مدار بدین صورت هست که باید ابتدا اهنگ مورد نظر را به فرمت wav  تبدیل کنید .البته در این میان تنظیمات دیگری هم نیاز هست از جمله این که اهنگ شما باید به صورت مونو mono باشه وفرکانس  آهنگ را ۲۲٫۰۵۰ kHz بذارین همچنین که به صورت ۸ بیتی نیز باید باشد.

 

wavfileview

wav

بعد از این که  اهنگ مورد نظرتون را تبدیل کردین آن را بر روی کارت mmc کپی کنید وطبق نقشه ای که در سایت گذاشته شده مدار را ببندید و از نحوه عملکرد آن  لذت ببرید .

نحوه عملکرد مدار بدین صورت میباشد که در ابتدا طبق دیتا شیت mmc چند کد هگز برای دادن ادرس  و راه اندازی mmc به کارت ارسال میشه اما در مرحله بعد اطلاعات خونده شده از کارت را به pwm میکرو میفرسته و از این طریق صدا رادر خروجی دریافت می کنیم .

در این پروژه از آی سی atmega16  استفاده شده است اما شما میتوانید با هر میکرو دیگه از جمله  atmega8  و…. هم استفاده کنید فقط کافیه پایه ها را طبق میکرو جدید تغییر بدین  درضمن در نقشه شماتیک از میکرو atmega32 استفاده شده اما در سورس برنامه میکرو atmrga16 تعیین شده این تفاوت در نقشه شماتیک وسورس دلیل خاصی نداشته و شما اگر در برنامه از mega16  برای میکرو  استفاده کردین در سخت افزار هم باید از mega16 استفاده کنید یا هر آی سی دیگر و دلیل تغییر در نقشه شماتیک و سورس برنامه را میتوان یه اشتباه در نقشه شماتیک فرض کرد و هیچ

در مدار ۳ کلید وجود دارد که عملکردیکی از  آن ها برای stop /start کردن موزیک شماست و کلید های بعدی برای جلو و عقب بردن آهنگ شماست .تغذیه خود میکرو ۵ ولت میباشد اما تغدیه کارت حافظه mmc باید ۳٫۳ ولت باشد که از یک رگولاتور  ۳٫۳  به شماره  LF33CV استفاده شده است و برای هم سطح کردن ولتاژ پایه های متصل به میکرو و کارت حافظه از تقسیم مقاومتی استفاده  است .

اما در مورد اتصال کارت mmc به میکرو میتوانید از سوکت های رایج کارت mmc استفاده میکنید .در شکل زیر شماره پایه های کارت برای شما نمایش داده شده است .

wav_player_mmc

در این مدار از کارت های حافظه mmc با ظرفیت ۱ گیگابایت استفاده شده است اما اگر خواستین از کارت با حافظه کمتر استفاده کنید که باید عدد خط ۹۸ برنامه را تغییر بدین .در حال حاضر به صورت

Test = 512 * 7800

هست که به نسبت تغغیر حافظه کارت مورد استفاده  عدد ۷۸۰۰را باید تغییر داد .

در مدار به پین b.4 پایه شماره ۵ میکرو یک led وصل شد هست که با خواندن هر خانه از سکتور mmc حالت ان تغییر میکند واز روشن به خاموش وبالعکس تغییر وضعیت میدهد و در ظاهر در هنگام پخش موزیک خیلی سریع چشمک میزند.

در این مدار از کریستال خارجی ۱۱٫۵۹۲ مگا هرتز استفاده شده است که لازم است در فیوز بیت های میکرو ، کریستال را بر روی کریستال خارجی فرکانس بالا تعیین کنید و در ضمن با این کار در دفعات بعدی اگر خواستید میکرو را پروگرم کنید باید به مبکرو کریستال وصل کنید تا قابل شناسایی باشد .

خروجی صدا توسط یک طبقه تقویت کننده به شماهر ای سی lm386  استفاده شده در ضمن صدای خروجی میکرو به صورت تک کاناله (مونو) میباشد .

kelid_wav_player

همانطور که در شکل بالا می بینید ۳ کلید به میکرو متصل شده است که سه کلید یکی برای پخش و استپ و دیگری برای جلو بردن آهنگ و کلید سوم برای عقب آوردن آهنگ استفاده می شود.

اگر کلید s2  که برای جلو بردن آهنگ است را یک بار فشار دهید آهنگ کمی جلو می رود ولی اگر کلید را فشار داده و ان را نگه دارید آهنگ بیشتر جلو می رود.

اگر کلید s3  که برای عقب بردن آهنگ است را یک بار فشار دهید آهنگ کمی عقب می رود ولی اگر کلید را فشار داده و ان را نگه دارید آهنگ بیشتر عقب می رود.

اگر کلید s1  که برای استپ و پخش استفاده می شود یعنی زمانی که اهنگ در حال پخش است اگر این کلید را فشاردهید اهنگ استپ می شود و دوباره با فشار دادن کلید اهنگ از جایی که استپ شده شروع به پخش شدن می کند.

جهت دانلود فایل سورس اصلی ، نقشه شماتیک و آموزش نحوه تبدیل موسیقی مدار wav player بر روی عکس زیر کلیک نمائید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
سه شنبه 20 تیر 1391
هوش مصنوعی، دانش ساختن ماشین‌‌ ها یا برنامههای هوشمند است. »[1] . همانگونه كه از تعریف فوق-كه توسط یكی از بنیانگذاران هوش مصنوعی ارائه شده است- برمیآید،حداقل به دو سؤال باید پاسخ داد:
1ـ هوشمندی چیست؟
2ـ برنامههای هوشمند، چه نوعی از برنامهها هستند؟

تعریف دیگری كه از هوش مصنوعی میتوان ارائه داد به قرار زیر است:
« هوش مصنوعی، شاخهایست از علم كامپیوتر كه ملزومات محاسباتی اعمالی همچون ادراك (Perception)، استدلال(reasoning) و یادگیری(learning) را بررسی كرده و سیستمی جهت انجام چنین اعمالی ارائه میدهد

و در نهایت تعریف سوم هوش مصنوعی از قرار زیر است:
«هوش مصنوعی، مطالعه روشهایی است برای تبدیل كامپیوتر به ماشینی كه بتواند اعمال انجام شده توسط انسان را انجام دهد.»

به این ترتیب میتوان دید كه دو تعریف آخر كاملاً دو چیز را در تعریف نخست واضح كردهاند.
1ـ منظور از موجود یا ماشین هوشمند چیزی است شبیه انسان.
2ـ ابزار یا ماشینی كه قرار است محمل هوشمندی باشد یا به انسان شبیه شود، كامپیوتر است.

هر دوی این نكات كماكان مبهم و قابل پرسشند. آیا تنها این نكته كه هوشمندترین موجودی كه میشناسیم، انسان است كافی است تا هوشمندی را به تمامی اعمال انسان نسبت دهیم؟ حداقل این نكته كاملاً واضح است كه بعضی جنبههای ادراك انسان همچون دیدن و شنیدن كاملاً ضعیفتر از موجودات دیگر است.

علاوه بر این، كامپیوترهای امروزی با روشهایی كاملاً مكانیكی(منطقی) توانستهاند در برخی جنبههای استدلال، فراتر از تواناییهای انسان عمل كنند.

بدین ترتیب، آیا میتوان در همین نقطه ادعا كرد كه هوش مصنوعی تنها نوعی دغدغه علمی یا كنجكاوی دانشمندانه است و قابلیت تعمق مهندسی ندارد؟(زیرا اگر مهندسی، یافتن روشهای بهینه انجام امور باشد، به هیچ رو مشخص نیست كه انسان اعمال خویش را به گونهای بهینه انجام میدهد). به این نكته نیز باز خواهیم گشت.

اما همین سؤال را میتوان از سویی دیگر نیز مطرح ساخت، چگونه میتوان یقین حاصل كرد كه كامپیوترهای امروزین، بهترین ابزارهای پیادهسازی هوشمندی هستند؟

رؤیای طراحان اولیه كامپیوتر از بابیج تا تورینگ، ساختن ماشینی بود كه قادر به حل تمامی مسائل باشد، البته ماشینی كه در نهایت ساخته شد(كامپیوتر) به جز دسته ای خاص از مسائل[2] قادر به حل تمامی مسائل بود. اما نكته در اینجاست كه این «تمامی مسائل» چیست؟ طبیعتاً چون طراحان اولیه كامپیوتر، منطقدانان و ریاضیدانان بودند، منظورشان تمامی مسائل منطقی یا محاسباتی بود. بدین ترتیب عجیب نیست، هنگامی كه فوننیومان[3] سازنده اولین كامپیوتر، در حال طراحی این ماشین بود، كماكان اعتقاد داشت برای داشتن هوشمندی شبیه به انسان، كلید اصلی، منطق(از نوع به كار رفته در كامپیوتر) نیست، بلكه احتمالاً چیزی خواهد بود شبیه ترمودینامیك!

به هرحال، كامپیوتر تا به حال به چنان درجهای از پیشرفت رسیده و چنان سرمایهگذاری عظیمی برروی این ماشین انجام شده است كه به فرض این كه بهترین انتخاب نباشد هم، حداقل سهلالوصولترین و ارزانترین و عمومیترین انتخاب برای پیادهسازی هوشمندیست.

بنابراین ظاهراً به نظر میرسد به جای سرمایهگذاری برای ساخت ماشینهای دیگر هوشمند، میتوان از كامپیوترهای موجود برای پیادهسازی برنامههای هوشمند استفاده كرد و اگر چنین شود، باید گفت كه طبیعت هوشمندی ایجاد شده حداقل از لحاظ پیادهسازی، كاملاً با طبیعت هوشمندی انسانی متناسب خواهد بود، زیرا هوشمندی انسانی، نوعی هوشمندی بیولوژیك است كه با استفاده از مكانیسمهای طبیعی ایجاد شده، و نه استفاده از عناصر و مدارهای منطقی.

در برابر تمامی استدلالات فوق می توان این نكته را مورد تاُمل و پرسش قرار داد كه هوشمندی طبیعی تا بدان جایی كه ما سراغ داریم، تنها برمحمل طبیعی و با استفاده از روش های طبیعت ایجاد شده است. طرفداران این دیدگاه تا بدانجا پیش رفتهاند كه حتی ماده ایجاد كننده هوشمندی را مورد پرسش قرار داده اند، كامپیوتر از سیلیكون استفاده می كند، در حالی كه طبیعت همه جا از كربن سود برده است.

مهم تر از همه، این نكته است كه در كامپیوتر، یك واحد كاملاً پیچیده مسئولیت انجام كلیه اعمال هوشمندانه را بعهده دارد، در حالی كه طبیعت در سمت و سویی كاملاً مخالف حركت كرده است. تعداد بسیار زیادی از واحدهای كاملاً ساده (بعنوان مثال از نورونهای شبكه عصبی) با عملكرد همزمان خود (موازی) رفتار هوشمند را سبب می شوند. بنابراین تقابل هوشمندی مصنوعی و هوشمندی طبیعی حداقل در حال حاضر تقابل پیچیدگی فوق العاده و سادگی فوق العاده است. این مساُله هم اكنون كاملاً به صورت یك جنجال(debate) علمی در جریان است.

در هر حال حتی اگر بپذیریم كه كامپیوتر در نهایت ماشین هوشمند مورد نظر ما نیست، مجبوریم برای شبیهسازی هر روش یا ماشین دیگری از آن سود بجوییم.

تاریخ هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به خودی خود علمی است كاملاً جوان. در واقع بسیاری شروع هوش مصنوعی را 1950 می دانند زمانی كه آلن تورینگ مقاله دورانساز خود را در باب چگونگی ساخت ماشین هوشمند نوشت (آنچه بعدها به تست تورینگ مشهور شد) تورینگ درآن مقاله یك روش را برای تشخیص هوشمندی پیشنهاد میكرد. این روش بیشتر به یك بازی شبیه بود.


فرض كنید شما در یك سمت یك دیوار (پرده یا هر مانع دیگر) هستید و به صورت تله تایپ باآن سوی دیوار ارتباط دارید و شخصی از آن سوی دیوار از این طریق با شما در تماس است. طبیعتاً یك مكالمه بین شما و شخص آن سوی دیوار میتواند صورت پذیرد. حال اگر پس از پایان این مكالمه، به شما گفته شود كه آن سوی دیوار نه یك شخص بلكه (شما كاملاً از هویت شخص آن سوی دیوار بیخبرید) یك ماشین بوده كه پاسخ شما را میداده، آن ماشین یك ماشین هوشمند خواهد بود، در غیر این صورت(یعنی در صورتی كه شما در وسط مكالمه به مصنوعی بودن پاسخ پی ببرید) ماشین آن سوی دیوار هوشمند نیست و موفق به گذراندن تست تورینگ نشده است.

باید دقت كرد كه تورینگ به دو دلیل كاملاً مهم این نوع از ارتباط(ارتباط متنی به جای صوت) را انتخاب كرد. اول این كه موضوع ادراكی صوت را كاملاً از صورت مساُله حذف كند و این تست هوشمندی را درگیر مباحث مربوط به دریافت و پردازش صوت نكند و دوم این كه بر جهت دیگری هوش مصنوعی به سمت نوعی از پردازش زبان طبیعی تاكید كند.

در هر حال هر چند تاكنون تلاشهای متعددی در جهت پیاده سازی تست تورینگ صورت گرفته مانند برنامه
Eliza و یا[4] AIML (زبانی برای نوشتن برنامه‌‌‌‌هایی كه قادر به chat كردن اتوماتیك باشند) اما هنوز هیچ ماشینی موفق به گذر از چنین تستی نشده است.

همانگونه كه مشخص است، این تست نیز كماكان دو پیش فرض اساسی را در بردارد:
1ـ نمونه كامل هوشمندی انسان است.
2ـ مهمترین مشخصه هوشمندی توانایی پردازش و درك زبان طبیعی است.

درباره نكته اول به تفصیل تا بدین جا سخن گفته ایم؛ اما نكته دوم نیز به خودی خود باید مورد بررسی قرارگیرد. این كه توانایی درك زبان نشانه هوشمندی است تاریخی به قدمت تاریخ فلسفه دارد. از نخستین روزهایی كه به فلسفه(Epistemology) پرداخته شده زبان همیشه در جایگاه نخست فعالیتهای شناختی قرار داشته است. از یونانیان باستان كه لوگوس را به عنوان زبان و حقیقت یكجا به كار میبردند تا فیلسوفان امروزین كه یا زبان را خانه وجود میدانند، یا آن را ریشه مسائل فلسفی میخوانند؛ زبان، همواره شاُن خود را به عنوان ممتازترین توانایی هوشمندترین موجودات حفظ كرده است.

با این ملاحظات میتوان درك كرد كه چرا آلن تورینگ تنها گذر از این تست متظاهرانه زبانی را شرط دستیابی به هوشمندی میداند.

تست تورینگ اندكی كمتر از نیمقرن هوش مصنوعی را تحت تاُثیر قرار داد اما شاید تنها در اواخر قرن گذشته بود كه این مسئله بیش از هر زمان دیگری آشكار شد كه متخصصین هوش مصنوعی به جای حل این مسئله باشكوه ابتدا باید مسائل كماهمیتتری همچون درك تصویر (بینایی ماشین) درك صوت و… را حل كنند.

به این ترتیب با به محاق رفتن آن هدف اولیه، اینك گرایشهای جدیدتری در هوش مصنوعی ایجاد شدهاند.

در سالهای آغازین AI تمركز كاملاً برروی توسعه سیستمهایی بود كه بتوانند فعالیتهای هوشمندانه(البته به زعم آن روز) انسان را مدل كنند، و چون چنین فعالیتهایی را در زمینههای كاملاً خاصی مانند بازیهای فكری، انجام فعالیتهای تخصصی حرفهای، درك زبان طبیعی، و…. میدانستند طبیعتاً به چنین زمینههایی بیشتر پرداخته شد.

در زمینه توسعه بازیها، تا حدی به بازی شطرنج پرداخته شد كه غالباً عدهای هوش مصنوعی را با شطرنج همزمان به خاطر میآورند. مككارتی كه پیشتر اشاره شد، از بنیانگذاران هوش مصنوعی است این روند را آنقدر اغراقآمیز میداند كه میگوید:
«محدود كردن هوش مصنوعی به شطرنج مانند این است كه علم ژنتیك را از زمان داروین تا كنون تنها محدود به پرورش لوبیا كنیم.» به هر حال دستاورد تلاش مهندسین و دانشمندان در طی دهههای نخست را میتوان توسعه تعداد بسیار زیادی سیستمهای خبره در زمینههای مختلف مانند پزشكی عمومی، اورژانس، دندانپزشكی، تعمیرات ماشین،….. توسعه بازیهای هوشمند، ایجاد مدلهای شناختی ذهن انسان، توسعه سیستمهای یادگیری،…. دانست. دستاوردی كه به نظر میرسد برای علمی با كمتر از نیم قرن سابقه قابل قبول به نظر میرسد.افقهای هوش مصنوعی

در 1943،Mcclutch (روانشناس، فیلسوف و شاعر) و Pitts (ریاضیدان) طی مقالهای، دیدههای آن روزگار درباره محاسبات، منطق و روانشناسی عصبی را تركیب كردند. ایده اصلی آن مقاله چگونگی انجام اعمال منطقی به وسیله اجزای ساده شبكه عصبی بود. اجزای بسیار ساده (نورونها) این شبكه فقط از این طریق سیگنال های تحریك (exitory) و توقیف (inhibitory) با هم درتماس بودند. این همان چیزی بود كه بعدها دانشمندان كامپیوتر آن را مدارهای (And) و (OR) نامیدند و طراحی اولین كامپیوتر در 1947 توسط فون نیومان عمیقاً از آن الهام میگرفت.

امروز پس از گذشته نیمقرن از كار Mcclutch و Pitts شاید بتوان گفت كه این كار الهام بخش گرایشی كاملاً پویا و نوین در هوش مصنوعی است.

پیوندگرایی (Connectionism) هوشمندی را تنها حاصل كار موازی و همزمان و در عین حال تعامل تعداد بسیار زیادی اجزای كاملاً ساده به هم مرتبط میداند.

شبكههای عصبی كه از مدل شبكه عصبی ذهن انسان الهام گرفتهاند امروزه دارای كاربردهای كاملاً علمی و گسترده تكنولوژیك شدهاند و كاربرد آن در زمینههای متنوعی مانند سیستمهای كنترلی، رباتیك، تشخیص متون، پردازش تصویر،… مورد بررسی قرار گرفته است.

علاوه بر این كار بر روی توسعه سیستمهای هوشمند با الهام از طبیعت (هوشمندیهای ـ غیر از هوشمندی انسان) اكنون از زمینههای كاملاً پرطرفدار در هوش مصنوعی است.

الگوریتم ژنیتك كه با استفاده از ایده تكامل داروینی و انتخاب طبیعی پیشنهاد شده روش بسیار خوبی برای یافتن پاسخ به مسائل بهینه سازیست. به همین ترتیب روشهای دیگری نیز مانند استراتژیهای تكاملی نیز (Evolutionary Algorithms) در این زمینه پیشنهاد شده اند.

دراین زمینه هر گوشهای از سازو كار طبیعت كه پاسخ بهینهای را برای مسائل یافته است مورد پژوهش قرار میگیرد. زمینههایی چون سیستم امنیتی بدن انسان (Immun System) كه در آن بیشمار الگوی ویروسهای مهاجم به صورتی هوشمندانه ذخیره میشوند و یا روش پیدا كردن كوتاهترین راه به منابع غذا توسط مورچگان (Ant Colony) همگی بیانگر گوشههایی از هوشمندی بیولوژیك هستند.

گرایش دیگر هوش مصنوعی بیشتر بر مدل سازی اعمال شناختی تاُكید دارد (مدل سازی نمادین یا سمبولیك) این گرایش چندان خود را به قابلیت تعمق بیولوژیك سیستمهای ارائه شده مقید نمیكند.

CASE-BASED REASONING یكی از گرایشهای فعال در این شاخه میباشد. بعنوان مثال روند استدلال توسط یك پزشك هنگام تشخیص یك بیماری كاملاً شبیه به CBR است به این ترتیب كه پزشك در ذهن خود تعداد بسیار زیادی از شواهد بیماریهای شناخته شده را دارد و تنها باید مشاهدات خود را با نمونههای موجود در ذهن خویش تطبیق داده، شبیهترین نمونه را به عنوان بیماری بیابد.

به این ترتیب مشخصات، نیازمندیها و تواناییهای CBR به عنوان یك چارچوب كلی پژوهش در هوش مصنوعی مورد توجه قرارگرفته است.

البته هنگامی كه از گرایشهای آینده سخن میگوییم، هرگز نباید از گرایشهای تركیبی غفلت كنیم. گرایشهایی كه خود را به حركت در چارچوب شناختی یا بیولوژیك یا منطقی محدود نكرده و به تركیبی از آنها میاندیشند. شاید بتوان پیشبینی كرد كه چنین گرایشهایی فرا ساختارهای (Meta –Structure) روانی را براساس عناصر ساده بیولوژیك بنا خواهند كرد.

1- Jon Mccarthy
2-NP-Complete Problems
3-Von Neumen
4-Artificial Intelligence Markup Language

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
سه شنبه 20 تیر 1391
برای انتخاب کنتاکتور در قدرت های مختلف می توان از جداول زیر استفاده کرد.

برای استفاده ی موتورهایی که به صورت یک ضرب (مستقیم) به شبکه متصل می شوند

این جدول از 9 ستون تشکیل شده است. در ستون های اول و دوم قدرت موتورها برحسب کیلووات و اسب بخار برای ولتاژ 220 تا 240 ولت نشان داده شده است. ستون سوم و چهارم مربوط به قدرت موتورها برای ولتاژ خطی 380 ولت است و ستون پنجم و ششم قدرت موتورها برای ولتاژ خطی 415 تا 440 ولت را نشان می دهد. ستون هفتم مربوط به جریان کنتاکتور برای قدرت های مورد نظر است و در ستون هشتم جریان بی متال لازم برای موتور مورد نظر مشخص گردیده و سر انجام در ستون نهم فیوز مورد نیاز مشخص شده است. این جدول برای موتور هایی استفاده می شود که به صورت مستقیم به شبکه برق متصل شوند.

برای مثال موتور 22kW یا 30HP مورد نظر است. برای انتخاب وسایل مورد نیاز در ستونی که بالای آن ولتاژ 380 ولت مشخص شده عدد 22kW و 30HP را پیدا می کنیم. سپس رو به روی آن، عدد 63 را برای جریان کنتاکتور و عدد 38-50 را برای جریان بی متال و عدد 50-63 را برای جریان فیوز پیدا می کنیم.

جریان فیوز

جریان بی متال

جریان کنتاکتور

ولتاژ 415 – 440 V

ولتاژ 380 V

ولتاژ  220 – 240 V

A

A

A

HP

kW

HP

kW

HP

kW

2

1-1.6

90.5

0.372-4

1.6-2.5

90.75

0.55

0.5

0.37

2-4

1.6-2.5

9

1

0.75

1

0.754-6

2.5-4

9

1.5

1.1

1.5

1.1

0.75

0.55

4-6

2.5-4

9

2

1.5

2

1.5

1

0.75

6-8

4-6

9

3

2.2

3

2.2

1.5

1.1

8-12

4-6

9

4

3

4

3

2

1.5

8-12

5.5-8

9

5

3.7

10-12

7-10

165.5

4

3

2.2

12-16

10-13

16

7.5

5.5

7.5

5.5

4

3

16-20

13-15

16

10

7.5

10

7.5

5.5

4

16-20

13-18

16

12.5

9

20-25

18-25

2513.5

10

7.5

5.5

25

18-25

25

15

11

15

1132-40

23-32

40

20

15

20

15

10

7.5

40

30-40

40

25

18.5

25

18.5

13.5

10

40

30-40

40

30

2215

11

50-63

38-50

63

35

25

30

2263

48-57

63

40

3020

15

63

48-57

63

45

33

40

30

25

18.5

63

57-66

63

50

37

80

66-80

80

60

45

50

37

30

22

100

75-105

125

70

50

60

45125

95-125

125

80

59

75

55

40

30

125

95-125

125

90

65

160

120-160

200

100

75

100

75

50

37

160

120-160

200

60

45

200

150-200

200

125

90

125

90

75

55

250

160-250

260

150

110

150

110250

160-250

260

175

132

250

200-315

260

200

150

175

132

100

75

315

250-400

450

225

165

220

160

125

90

400

250-400

450

250

185150

110

400

315-500

450

300

220

270

200500

315-500

450

350

250

300

220

175

132

630

400-630

630

400

290

350

250

220

160

630

500-800

630430

315برای استفاده ی موتورهایی که به صورت ستاره – مثلث راه اندازی می شوند

این جدول مانند جدول قبلی دارای 9 ستون و مشخصات هر ستون همانند مشخصات ستون های جدول قبل است؛ با این تفاوت که این جدول برای موتورهای آسنکرون روتور قفسی ای استفاده می شود که راه اندازی آن به صورت ستاره-مثلث باشد.

برای مثال موتور 23kW و 30HP را در نظر می گیرم. بر اساس روش قبل، کنتاکتور مورد نیاز 40 آمپر و بی متال آن 23-32 آمپر و فیوز مورد نیاز 50-63 آمپر خواهد بود.

علت اینکه آمپر کنتاکتور و بی متال کاهش یافته این است که در اتصال مثلث که اتصال دایم کار موتور است جریان مصرفی موتور از دو کنتاکتور به صورت موازی عبور می کند.

باید توجه داشت که برای راه اندازی موتورهای آسنکرون با روتور قفس سنجابی از کنتاکتوری با علامت طبقه بندی AC3 استفاده می شود، اما اگر روتور آن سیم پیچی شده باشد از کنتاکتور AC2 استفاده می کنیم.

جریان فیوز

جریان بی متال

جریان کنتاکتور

ولتاژ 415 – 440 V

ولتاژ 380 V

ولتاژ  220 – 240 V

A

A

A

HP

kW

HP

kW

HP

kW

16

7-10

12

10

7.5

10

7.5

5.5

4

20

7-10

12

12.5

9

20

10-13

1213.5

10

7.5

5.5

25

13-18

16

15

11

15

1132

13-18

16

20

15

20

15

10

7.5

40

18.5-25

25

25

18.5

25

18.5

13.5

10

40

18-5

25

15

11

50

18.25

25

30

22

50-63

23-32

4030

2263

23-32

40

35

2520

15

63

30-40

40

40

30

40

30

25

18.5

80

30-40

40

45

33

80

30-40

40

50

37

80

38-50

6350

37

30

22

100

38-50

63

60

45

100

48-57

63

70

50

60

45125

57-66

63

80

58

75

55

40

30

125

60-80

80

90

6550

37

160

75-105

125

100

75

100

75

60

45

200

75-105

125

125

90

200

95-125

125125

90

75

55

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
سه شنبه 20 تیر 1391

ردیف

نام تجهیزات

 

مشخصات فنی تجهیزات

تعداد

ملاحظات

1         

اسیلوسکوپ دوکاناله

20-40 مگا هرتس

15

1

2         

برد آزمایشگاه الکترونیک و دیجیتال

همراه با فانکشن و منبع تغذیه

15

1

3         

سلف و خازن سنج

باصفحه نمایش LCD و کنترل میکروپروسسری

5

1

4         

سیگنال ژنراتور رادیویی (RF)

100 کیلو تا 150 مگا هرتس

15

1

5          

سیگنال ژنراتور صوتی (AF)

1 مگا هرتس با مدولاسیون داخلی

15

1

6          

سیمیلاتور مرکز تلفن همراه تلفن

نمونه موجود در کتاب آزمایشگاه مبانی مخابرات و ...

15

1

7         

فانکشن ژنراتور

2 مگا هرتس با سوئیپ

5

1

8         

فرکانس متر رومیزی

با قابلیت اندازه گیری گیگا هرتس

5

1

9    

کروتریس

با قابلیت نمایش منحنی مشخصه کلیه قطعات نیمه هادی

5

1

10       

مالتی متر دستی

دیجیتال یا عقربه ای آزمایشگاهی

15

1

11       

مالتی متر رومیزی

5/3 رقمی دیجیتال

15

1

12       

مدار گسترده رادیو

نمونه نقشه کتاب آزمایشگاه مبانی مخابرات و ...

15

1

13       

منبع تغذیه دوبل تراکینگ

(0-300 ولت) (2-3 آمپر)

15

1

14       

هویه برقی

30 وات با نگهدارنده هویه

15

1

آزمایشگاه اندازه گیری، الکترونیک عمومی، مخابرات

ردیف

نام تجهیزات

 

مشخصات فنی تجهیزات

تعداد

ملاحظات

1

دستگاه روپوش برداری کابل

معمولی

4

1

2

کنتور تکفاز

220 ولت 25 آمپر

15

1

3

مدار مکالمه دوطرفه

کامل

15

1

4

موتور کولرآبی

2/1 اسب بخار

2

1

5

مولتی متر دیجیتالی

با اندازه گیری AC-DC

4

1

6

مولتی متر عقربه ای

با اندازه گیری AC-DC

8

1

7

هویه قلمی

60-40 وات

15

1

8

هویه هفت تیری

150 وات

4

1

9

انبردست معمولی عایق دار

150 میلی متری

15

2

10  

پرس سرسیم (کابلشو)

تا سیم شماره 10

2

2

11  

پیچ گوشتی اتوماتیک

معمولی

2

2

12

چاقوی روپوش برداری کابل

معمولی

15

2

13 

درفش

معمولی

15

2

14 

دم کج عایق دار

150 میلی متری

8

2

15  

دم گرد عایق دار

150 میلی متری

15

2

16

دمباریک عایق دار

150 میلی متری

15

2

17   

دیمر

220 ولت 1000 وات

15

2

18   

رله راه پله

220 ولت 16 آمپر

15

2

19   

رله راه پله

220 ولت 16 آمپر

15

2

20  

سری پیچ گوشتی (دو و چارسو)

دوسو تخت سه عدد و چهارسو دو عدد

15

2

21   

سیم لخت کن (غلاف کش)

150 میلی متری با دسته عایق

15

2

22 

سیم لخت کن اتوماتیک

معمولی

4

2

23   

سیمک چین عایق دار

150 میلی متری با دسته فشار قوی

15

2

24  

فازمتر

500 - 100 ولتی

15

2

25  

فتوسل

220 ولت 16 آمپر

15

2

26 

قیچی کابل بری

تا کابل های 4 * 25 میلی متر مربع

2

2

27 

قیچی کاغذ بری

معمولی

8

2

28  

کلیه کولر

معمولی

15

2

29  

گازانبر

150 میلی متری

4

2

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
سه شنبه 20 تیر 1391

امروزه به دلیل آلودگی هوا استفاده از انرژی های پاک رو به افزایش است و در این میان انرژی باد نمونه ای از این روش ها می باشد که با قرار دادن ژنراتورهای بادی در مسیر وزش باد تامین می شود. 

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/agro-e.sustentable-wind-generator-features-brilliant-functionality-with-ease-of-operating7.jpg

ژنراتورهای بادی که در حال حاضر وجود دارند به صورت ثابت می باشند و هزینه بالایی برای نصب این ژنراتور ها بر روی زمین وجود دارد.

اما این ژنراتور بادی متحرکی که مشاهده می کنید می تواند علاوه بر مقروم به صرفه بودن ، کاربردی تر عمل کرده و با تغییر مسیر باد محل قرار گیری آن نیز تغییر یابد.

حُسن دیگری که این ژنراتور می تواند داشته باشد این است که در طوفان های شدیدی که امکان خسارت وجود دارد می توان آن را جمع کرد.

طراحان : Gabriel Contino, Camila Fajgelbaum و María Montes de Oca

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/agro-e.sustentable-wind-generator-features-brilliant-functionality-with-ease-of-operating2.jpg

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/agro-e.sustentable-wind-generator-features-brilliant-functionality-with-ease-of-operating3.jpg

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/agro-e.sustentable-wind-generator-features-brilliant-functionality-with-ease-of-operating4.jpg

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/agro-e.sustentable-wind-generator-features-brilliant-functionality-with-ease-of-operating5.jpg

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/agro-e.sustentable-wind-generator-features-brilliant-functionality-with-ease-of-operating6.jpg

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/agro-e.sustentable-wind-generator-features-brilliant-functionality-with-ease-of-operating7.jpg

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/agro-e.sustentable-wind-generator-features-brilliant-functionality-with-ease-of-operating1.jpg

منتظر نظرات سازنده شما هستم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
سه شنبه 20 تیر 1391

کاربرد کنترل فاز 

 

1)      تشخیص قطع یک یا دو فاز

2)      تشخیص جابجایی فازها

3)      قطع مدار در صورت متقارن نبودن ولتاژ سه فاز

4)      اعلام کاهش ولتاژ ( با نشانگر >U )

5)      اعلام افزایش ولتاژ‌ ( با نشانگر

۶)      قطع مدار در صورت وجود شوک های ناشی از قطع و وصل متوالی برق

  

 control phase

 

 

عملکرد رله :

پس از وصل شدن سه فاز و نول به ترمینال های L1 و L2 و L3 و MP در صورت مناسب بودن ولتاژها و صحیح بودن توالی فازها نشانگر U روشن می شود در صورت صحیح نبودن توالی فازها ( روشن شدن نشانگر PH ) میتوان با عوض کردن جای دو فاز این مشکل را رفع کرد و بعد از طی شدن زمان تاخیر (حوالی 10 ثانیه) با روشن شدن چراغ RLY کنتاکت 15 رله از 16 قطع و به 18وصل می شود.

در صورت بروز هر گونه اشکالی در شبکه نشانگر مربوط به آن اشکال روشن میشود ( برای مثال برای خطای دو فاز شدن و جابجایی فاز چراغ PH و برای افزایش یا کاهش ولتاژ چراغ های U روشن می شود ) و با خاموش شدن نشانگر RLY رله داخلی قطع می شود. ( اتصال 15 از 18 جدا شده و به 16 وصل میشود )

 

تنظیمات رله :

بر روی اغلب کنترل فازها دو پیچ تنظیم وجود داردکه کاربرد آنها را شرح می دهیم:

زمان عکس العمل : با این پیچ تنظیم می توان زمان تاخیر در قطع را تنظیم نمود که از آن برای پوشش دادن زمان استارت وجلوگیری از عمل رله در مواقع نامطلوب استفاده میشود.

1-      حساسیت قطع فاز : با این پیچ تنظیم می توان نامتقارنی و ولتاژ برگشت را جهت قطع خروجی انتخاب کرد. ( در اکثر موارد حساسیت بین 15 تا 20 درصد مناسب است اما در موتور هایی که ولتاژ برگشت زیادی دارندمی توان از حساسیت 5 درصد استفاده کرد و در صورتی که عدم تقارن ولتاژ موجود در شبکه مزاحم عمل عادی رله باشد می توان از حساسیت های 25 تا30 درصد استفاده کرد.)

در انتها برای اطمینان از صحت تنظیم رله می توان در حالی که موتور در حال کار است فیوز یکی از سه فاز را قطع کرد تا شبکه دو فاز شود و رله کنترل فاز عمل کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
دوشنبه 12 تیر 1391
نام تجهیز : موتور AC تك فاز (Single Phase AC Motor)

معمول ترین موتور تك فاز موتور همزمان قطب چاكدار است، كه اغلب در دستگاه‌هایی بكار می‌رود كه گشتاور پایین نیاز دارند، نظیر پنكه‌های برقی، تندپزها (اجاقهای ماكروویو) و دیگر لوازم خانگی كوچك. نوع دیگر موتور AC تك فاز موتور القایی است، كه اغلب در لوازم بزرگ نظیر ماشین لباسشویی و خشك كن لباس بكار می‌رود. عموماً این موتورها می‌توانند گشتاور راه اندازی بزرگتری را با استفاده از یك سیم پیچ راه انداز به همراه یك خازن راه انداز و یك كلید گریز از مركز، ایجاد كنند.
هنگام راه اندازی، خازن و سیم پیچ راه اندازی از طریق یك دسته از كنتاكت‌های تحت فشار فنر روی كلید گریز از مركز دوار، به منبع برق متصل می‌شوند. خازن به افزایش گشتاور راه اندازی موتور كمك می‌كند. هنگامی كه موتور به سرعت نامی رسید، كلید گریز از مركز فعال شده، دسته كنتاكت‌ها فعال می‌شود، خازن و سیم پیچ راه انداز سری شده را از منبع برق جدا می‌سازد، در این هنگام موتور تنها با سیم پیچ اصلی عمل می‌كند. موتورهای تك فاز از نظر نوع راه اندازی به انواع موتور با فاز شكسته ، موتور با خازن موقت ، موتور با خازن موقت و خازن دائم ، موتور یونیورسال ، موتور با قطب چاكدار تقسیم بندی می‌شوند. در میان موتورهای تك فاز موتور یونیورسال كه در وسایل خانگی مثل جارو برقی و چرخ گوشت كاربرد دارند از گشتاور و سرعت بالایی برخوردار هستند.
 


شكل 5- موتور  AC تك فاز

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
دوشنبه 12 تیر 1391

قفس سنجابی


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
یکشنبه 11 تیر 1391«ویسبح الرعد بحمده» (سوره رعد – آیه 12 و 13)

(رعد، به ستایش خدای کریم تسبیح می‌کند)


آیا می‌دانید رعد و برق‌ها، هم ذکر خدا را می‌گویند... اوست که برق را گاهی برای توجه دادن و گاهی برای امید بخشیدن (خوف و رجا) به شما می‌نمایاند و ابرهای گرانبار را پدید می‌آورد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
یکشنبه 11 تیر 1391
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
شنبه 10 تیر 1391
برق کشی  
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
جمعه 9 تیر 1391

دانلود مجموعه کامل مدارات فرمان وقدرت برق صنعتی

، راه اندازی موتورهای الکتریکی 

بدنبال درخواست بعضی از کاربران گرامی این مجموعه بصورت فایل فشرده

در سایت قرار داده شده که پس از دانلود با پسورد  plcforall.ir میتوانید فایل را باز نمایید

دانلودنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
جمعه 9 تیر 1391
undefined
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
پنجشنبه 8 تیر 1391

سلام دوستان حتما تا الان با دانلود کردن شماره های قبلی این مجله با موضوعات و پروژه هایی که در این مجله هست آشنا شدید. برای این ساعت جدیدترین شماره از مجله پر طرفدار الکترونیک عملی روزمره (Everyday Practical Electronics) تاریخ آوریل (April) سال ۲۰۱۱ برای شما دوستان آماده کردم .

از پروژه های مفید این شماره :

ظبط صوت دیجیتال ۴۵ ثانیه با امکانات و کیفیت بالا

دیمر با استفاده از ریموت کنترل  های مادون قرمز

و…

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
پنجشنبه 8 تیر 1391

بدون معطلی با هم به اتاق آزمایشگاه میریم تا با هم به آزمایش و بررسی مدارهای مخابراتی بپردازیم . از جمله مدار هایی که با هم در این فضای مجازی خواهیم بست و شما در این مقاله خواهید دید می توان به :

فیلتر های فعال
نوسان ساز شکل موج های سینوسی ، مربعی و مثلثی
مدولاسیون سوئیچینگ AM
مدولاسیون غیر خطی AM
مدولاسیون خطی با مدولاتور LM1496
دمدولاسیون AM
مدولاسیون FM
دمدولاسیون FM
اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ

حلقه قفل شده فاز
سنتز کننده فرکانس
تولید FM با استفاده از آی سی ۴۰۴۶
آشکارساز FM با استفاده از PLL

برای دانلود گزترش کار به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد نظرلو
پنجشنبه 8 تیر 1391


( کل صفحات : 11 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیجاوا اسكریپت

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکسفال حافظ..

.


کد آهنگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic